پروتز دندان چیست؟

بازتوانی زیبایی و کارکرد دندان ها

گاهی می توان دندان های به شدت تخریب شده را با انواع روکش ها درمان کرد و از کشیده شدن آن ها جلوگیری نمود. تکنولوژی روکش های تمام سرامیک و فاقد فلز حداکثر زیبایی را در دندان های جلویی مشابه دندان های طبیعی تامین می کنند.
روکش های دارای زیرساخت فلزی، استحکام ایده آل برای دندان های انتهایی را ارائه می کنند.

برای افرادی که همه یا تعداد زیادی از دندانهای خود را از دست داده اند, علاوه بر ایمپلنت، پروتزهای متحرک هم از گزینه های درمانی است. عدم نیاز به جراحی، هزینه کمتر و فرآیند سریعتر آنها را نزد بسیاری از مراجعین محبوب می سازد.


تلاش ما بر آن است که بهترین درمان را در محیطی آرام و دلنشین، با به کارگیری پیشرفته ترین سیستم های استریلیزاسیون ، مواد با برندهای روز دنیا و کادر مجرب تخصصی تقدیمتان کنیم.

پروتز، وسیله ای است که قادر به جایگزینی عضو از دست رفته بدن است. همانطور که برای دست و پای قطع شده از اعضائ مصنوعی استفاده می شود،پروتز دندان هم می تواند ساختار از بین رفته را بازسازی کند و زیبایی و کارایی دندان را به آن برگرداند. در واقع بازتوانی زیبایی و عملکرد دندان ها مهمترین دستاورد پروتز دندان است.

انواع پروتز دندان:

پروتز دندان به دو دسته ثابت و متحرک تقسیم می شوند. پروتزهای ثابت قابل درآوردن و گذاشتن مداوم نیستند. برخلاف آن،پروتز متحرک در ساعاتی از شبانه روز گذاشته می شود ومعمولا شبها از دهان خارج می شود.

1- پروتزدندان ثابت:

پروتز دندانی ثابت شامل روکش دندان و روکش ایمپلنت و بریج های دندانی است که پس از انجام قالبگیری و ساخته شدن در لابراتوار روی دندانها چسبانده می شود.

نیازهای بهداشتی این نوع پروتزها مثل دندانهای سالم هستند. از مسواک ، نخ دندان، نخ دندان زیر روکش (برای بریج ها) یا مسواک های بین دندانی استفاده می شود.

الف) روکش دندان یک واحدی(تک دندان):

گاهی می توان دندان های به شدت تخریب شده را با انواع روکش دندان درمان کرد و از کشیده شدن آن ها جلوگیری نمود.

روکش با مواد مختلف قابل انجام است. روکشهای فلزی از جمله طلا قدیمی ترین نوع روکش دندان هستند.

روکش های فلز و سرامیک (PFM) دارای زیرساخت فلزی، استحکام ایده آل برای دندان های انتهایی را ارائه می کنند.

تکنولوژی روکش های تمام سرامیک و فاقد فلز حداکثر زیبایی را در دندان های جلویی مشابه دندان های طبیعی تامین می کنند.

ب) روکش دندان سه واحدی یا بیشتر (بریج دندان):

در مواردی که یک دندان کشیده شده باشد و دندانهای جلویی و عقبی آن نیازمند روکش باشند، می توان آن دو دندان را به عنوان پایه در نظر گرفت و تراش داد، پس از آن یک روکش سه واحدی را قرار داد تا جای دندان کشیده شده هم پر شود. به این نوع روکشها بریج هم گفته می شود. از آن جا که تراش لازم برای قراردادن روکش زیاد است ، در صورتیکه دندانهای پایه سالم باشند این درمان تجویز نمی شود. چرا که منجر به آسیب زیاد و غیرقابل برگشت آن دو می شود. در این شرایط ایمپلنت دندان درمان بسیار بهتر و بی آسیب تری هستند.

پروتز دندان ثابت (بریج دندانی)
تصویرروکش دندان ثابت سه واحدی (بریج دندان)
عکس از سایت:http://httpswww.infodentis.comdental-bridgewhat-is-a-dental-bridge.php

ج) ایمپلنت دندان:

ایمپلنت های دندانی یکی از بهترین و جدیدترین تکنولوژی ها در دندان پزشکی هستند که انقلابی عظیم به وجود آورده اند. اگر تنها یک دندان کشیده شده باشد یا حتی تمام دندانها از دست رفته باشند، می توان با ایمپلنتها آنها را جایگزین کرد. در این درمان یک پیچ به نام فیکسچر داخل استخوان جا داده می شود، یک قطعه روی پیچ به نام اباتمنت بسته می شود تا روکش را نگه دارد و نهایتا روکش دندان ساخته می شود. و روی آن چسبانده می شود.

پروتز دندان متکی بر ایمپلنت
تصویر پروتز های متکی بر ایمپلنت
عکس از سایت: https://dentalworks.com/dental-implants-info

2- پروتز متحرک دندان:

برای افرادی که همه یا تعداد زیادی از دندانهای خود را از دست داده اند, علاوه بر ایمپلنت، پروتزدندان متحرک هم از گزینه های درمانی است. عدم نیاز به جراحی، هزینه کمتر و فرآیند سریعتر آنها را نزد بسیاری از مراجعین محبوب می سازد.

پروتزهای متحرک مثل پلاکهای دارای یک دندان (فلیپر)، چند دندان (پارسیل) یا دست دندان کامل هستند . بعضی از پلاکهای دندانی هم صرفا برای بازسازی لبخند به کار میروند که از دسته اسنپ آن اسمایل هستند.

پروتز دندانی کامل (دست دندان)
تصویر پروتز متحرک کامل دندان ها برای افرادی که همه دنداهایشان را کشیده اند
http://www.dentalartslab.com/products-services/full-dentures/ivocap-dentures/
پروتز متحرک دندان
تصویر پروتز دندان متحرک پارسیل برای جایگزینی دو طرفه دندانها در یک فک
https://www.ebay.com/itm/Dental-Flexible-Partial-Lower-Denture-Model-for-Practice-Pink-/254352222117

پروتزهای متحرک دندان حتما باید پس از مصرف غذا از دهان خارج شوند، شسته شوند و مجددا در دهان گذاشته شوند.

برای حفظ سلامت لثه ها و سایر بافت های دهان شبها نباید داخل دهان باشند و باید در ظرف آب نگه داری شوند.

تماس با ما