بلیچینگ دندان

این روزها سفیدی دندان یکی از مهم ترین معیارهای زیبایی چهره به شمار می آید و بیماران مدام از ما می پرسند که : “چگونه دندان های خود را سفید کنیم؟”

سفید شدن دندانهای زرد یا بلیچینگ دندان یکی از بهترین درمان های زیبایی است که:

  • نسبت به بقیه درمانهای زیبایی هزینه مناسبی دارد
  • نیاز به تراش روی دندان ندارد
  • به دندان هیچ آسیبی وارد نمی‌کند
  • و امکان تکرار کردن دارد.

به همین دلیل برای افرادی که دندانهای مرتبی دارتد و فقط دوست دارند کمی سفیدتر باشد، انتخاب عالی به شمار می‌رود.

 

در اینجا می‌خوانید: نمایش

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان می تواند بدرنگی های ناشی از مصرف سیگار، الکل، قهوه، داروها یا ضربه به دندان را برطرف کند. بعضی افراد هم به طور طبیعی دندان های تیره تری دارند و مایلند که دندانهایشان روشن تر باشد. چرا که مینا نازک تر شده و عاج بیشتری ساخته می شود.

عملکرد بلیچ دندان مثل قرار دادن لباس سفید در وایتکس است. مواد مخصوص سفید کننده روی دندان قرار می گیرند که می توانند به داخل دندان نفوذ کنند و ملکولهای رنگی را از بین ببرند و در نتیجه رنگ دندان روشن تر می شود.

 

بلیچینگ دندان چگونه انجام می‌شود؟

 

تفاوت بلیچینگ دندان در خانه و مطب

تفاوت بلیچینگ دندان در خانه و مطب

 

1- بلیچینگ دندان در مطب:

در این روش شما به دندانپزشک مراجعه می کنید. دندانپزشک ابتدا دندان های شما را تمیز می کند و در صورتی که نیاز باشد، قبل از درمان برایتان جرمگیری می کند. رنگ اولیه دندان ثبت می شود و درمان را آغاز می کنیم.

در بلیچینگ دندان به روش مطبی نسبت به روش خانگی مواد قوی تری به کار می رود و از دستگاه مخصوص با شدت نور بالا کمک گرفته می شود تا اثربخشی درمان سریع تر باشد.ماده ای که برای بلیچینگ در مطب استفاده می شود ترکیبی از آب اکسیژنه به نام هیدروژن پرکسید است .

برای حفاظت از چشمان شما در برابر نور، به شما عینک محافظ داده می شود. با استفاده از دهان بازکن، مواد مخصوص و دستگاه مکش (ساکشن) قوی، بیشترین محافظت از پوست، لب و مخاط دهان شما فراهم می شود.

 

بلیچینگ دندان چند جلسه است؟

معمولا نیاز است که این فرآیند حداقل 3 جلسه و هر بار به مدت 20-40 دقیقه انجام شود. البته با توجه به رنگ دندان و جواب دهی دندان شما این زمان تغییر می کند.

 

فیلم سفید کردن دندان در مطب روی بیمار

مزایای بلیچینگ دندان در مطب:

مهم ترین مزیت این روش سفید کردن سریع دندان است که نتایج به سرعت به دست می آید و برای بیمارانی که زمان کمی دارند انتخاب مناسبی است. بسیاری از عروس خانمها که مراسم ازدواجشان نزدیک است این روش را انتخاب می کنند.

 

دستگاه بلیچینگ
دستگاه DENTAMERIA برای سفید کردن دندان در مطب (بلیچینگ دندان)

عوارض بلیچینگ دندان در مطب:

1- برگشت سریع رنگ دندان: در صورتی که تنها از بلیچینگ دندان در مطب استفاده کنیم، احتمال پاسخ دهی کمتر و برگشت سریع رنگ دندان وجود دارد. بنابراین توصیه من طبق تجربه استفاده ترکیبی از روش مطبی و خانگی به صورت توام است.

2- حساسیت بعد از درمان: در بلیچینگ دندان به روش مطبی مواد قوی تری استفاده می شوند. و در افرادی که دندان های حساس دارند، ممکن است در طی درمان دندان ها کمی حساس تر شده و هرازگاهی تیر بکشند که این عارضه موقتی و برگشت پذیر است و هیچ آسیبی برای دندان ایجاد نمی کند. با استفاده از مواد ضدحساسیت، یا خمیردندان های دارای فلوراید بالا این حساسیت به حداقل می رسد.

اما هیچ کدام از روش های سفید کردن دندان باعث آسیب به نسج دندان یا ازبین رفتن مینای دندان نمی شوند.

برای آنکه روند بلیچینگ دندان را به صورت شماتیک ببینید می توانید به این لینک در یوتیوب سر بزنید:

 

سفید کردن دندانها در مطب چه موارد تجویزی دارد؟ مزایا و معایب و عوارض آن چیست؟


نتیجه بلیچینگ
نتیجه درمان مطبی سفید کردن دندان

2- بلیچینگ دندان در منزل: (بلیچنگ دندان خانگی)

این روش که به بلیچینگ دندان با قالب هم معروف است، یک روش بسیار خوب و با نتایج عالی است.

نحوه بلیچینگ دندان در منزل :

در این روش دندانپزشک در جلسه ویزیت و مشاوره قالبی از دندان های شما تهیه می کند و در جلسه بعدی یک پلاک شفاف به شما تحویل می دهد که در لابراتوار به صورت اختصاصی برای شما ساخته شده است (تری بلیچینگ) 

در پکیج شما مواد سفیدکننده خانگی هم قرار دارد. شما طبق دستور در ساعات خاصی که معمولا شب هنگام خواب است، مواد سفیدکننده را داخل تری می گذارید و به مدت مشخص از آن استفاده می کنید. این روش حدود 2-4 هفته زمان میبرد.

هوم بلیچینگ دندان
تری هوم بلیچینگ برای سفید کردن دندان در منزل

در این ویدیو دکتر گرشاسب به ما در مورد سفید کردن دندان در منزل توضیح می دهد.

 

مزایای بلیچینگ دندان در منزل:

وقتی بیس دندان شما در طی یک درمان اصولی، خوب سفید شده  است، در آینده هم هر زمان که بخواهید(مثلا برای شرکت در مراسم و مهمانی ها) می توانید از چند شب قبل، درمان خانگی بلیچینگ دندان را شروع کنید و در روز موردنظرتان لبخندی زیبا و درخشان داشته باشید.

علاوه بر این، برای بیمارانی که دچار حساسیت دائمی دندانهایشان هستند بلیچ دندان در منزل بسیار مناسب است. مزیت مهم سفید کردن خانگی دندان حساسیت کمتر حین درمان و افزایش ماندگاری رنگ جدید دندان است.

 

معایب بلیچینگ دندان در منزل:

اگر از این روش به تنهایی استفاده شود، زمان طولانی تری برای به دست آمدن نتایج نسبت به روش ترکیبی مطب و خانه مورد نیاز خواهد بود.

 

بلیچینگ دندان زرد به روش خانگی با استفاده از:

  1. سفید کردن دندان با زردچوبه
  2. سفید کردن دندان با جوش شیرین
  3. سفید کردن دندان با سرکه سیب
  4. سفید کردن دندان با آبلیمو
  5. سفید کردن دندان با زغال

استفاده از این روش های غیراصولی و غیرعلمی که به طور وسیع در صفحات مجازی با دستورات عجیب و غریب باب شده اند، توصیه نمی شود. چرا که بسیاری از آنها مثل جوش شیرین، آبلیمو، سرکه سیب به دلیل آسیب جدی به مینا مطلقا توصیه نمی شوند.

 

 

کدام روش بلیچینگ دندان بهتر است؟

بهترین روش بلیچینگ دندان کدام است؟

 

 

بهترین طریقه بلیچینگ دندان، استفاده از روش مطبی و خانگی به صورت همزمان است.. به این صورت که از شما در جلسه ویزیت و مشاوره قالبگیری می شود و قالب برای ساخت پلاک اختصاصی شما به لابراتوار ارسال می شود.

در جلسه دوم پس از انجام بلیچینگ دندان داخل مطب به عنوان استارتر یا آغازگر، پکیج خانگی به شما تحویل داده می شود و شما طبق دستور در روز و ساعات مشخصی از آن استفاده می کنید.کاربرد مواد بلیچینگ خانگی باعث تثبیت نهایی و ماندگاری بهتر درمان می‌شود. 

 

دندانپزشک با توجه به رژیم درمانی مخصوص شما ممکن است از غلظتهای کمتر بلیچ خانگی (حدود 12%) تا غلظت های بالاتر (حدود 20%) استفاده کند .

غلظت بالاتر سرعت درمان را بیشتر می کند اما ممکن است حساسیت دندانی بیشتری هم ایجاد نماید.

 

 

آیا چسب سفیدکننده دندان انتخاب خوبی است؟

امروزه بسیاری از محصولات سفیدکننده دندان بدون نسخه در داروخانه ها به فروش می رسند. این محصولات شامل چسب ها و نوارهای سفیدکننده دندان هستند که درصد و ترکیبات متفاوتی دارند. کاربرد انواع تجاری شناخته شده که دارای تاییدیه FDA هستند منعی ندارد. اما معمولا برای رفع زردی دندان در خانه باید چندین بار استفاده شوند که این خود باعث صرف هزینه بالایی می شود.

علاوه بر این علت تغییر رنگ دندان هم تشخیص داده نمی شود و ممکن این این درمان اصلا پاسخگوی نیاز بیمار نباشد.

بنابراین بهترین توصیه آن است که به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا پس از تشخیص صحیح، درمانی اصولی و استاندارد با کیفیت بالا دریافت کنید.

 

از خمیردندان سفیدکننده استفاده کنیم یا نه؟

یکی از محصولات تجاری که در بازار فروش بسیاری پیدا کرده اند، پودر و خمیردندانهای سفیدکننده هستند.

باید دقت کرد که انواعی از “خمیردندان های سفیدکننده”، “ضدجرم”، “مخصوص سیگاری ها”و… دارای مواد ساینده دندان هستند و در اثر استفاده مداوم یا طولانی مدت باعث آسیب و از بین رفتن دندان ها می شوند و ما روزانه با بیمارانی روبرو هستیم که در اثر سایش دندانهایشان با درد و حساسیت طوق دندانها مراجعه می کنند.

بنابراین در صورتیکه مایلید از این خمیردندان ها استفاده کنید، اولا از برندهای اصل و معتبر شناخته شده تهیه کنید و ثانیا به صورت دائمی و بعنوان خمیردندان روزانه استفاده نکنید. نهایتا هفته ای یک بار از این مواد استفاده کنید.

 

آیا سفید کردن دندان محدودیت سنی دارد؟

در بزرگسالان محدودیت سنی خاصی برای بلیچینگ دندان وجود ندارد و بعد از 18 سالگی قابل انجام است. قبل از این سن، عصب دندان بزرگ است و حساسیت بیشتری ایجاد می شود.

در بانوانی که دوره بارداری یا شیردهی را می گذرانند برای احتیاط بیشتر بهتر است این درمان انجام نشود.

 

ارتباط افزایش سن و نیاز به بلیچ دندان:

هرچه سن افراد بالاتر می رود، مینای دندان ساییده شده و از بین می رود. و علاوه بر آن عاج بیشتری ساخته می شود، عاج دندان زردتر است و با افزایش مقدار /ان نمای دندان به رنگ زرد تغییر می کند. این روند معمولا از حدود 40 سالگی آغاز می شود. بنابراین بعد از 40 سالگی حتی در افرادی که مصرف مواد رنگی و دخانیات ندارند، رنگ دندانها تیره تر می شود. خبر خوب این است که معمولا این تغییررنگها پاسخ خوبی به بلیچینگ می دهند.

 

آیا دندان های من تیره هستند؟

رنگ دندان تابعی از رنگ چهره، پوست و موی فرد است. هرچه افراد پوست تیره تری داشته باشند، دندانهایشان هم تیره تر است.  در مورد سیاهپوستان، دندانهایشان بسیار سفید و درخشان به نظر می رسد. این به دلیل تضاد (کنتراست) رنگ بین سیاهی پوست و سفیدی دندان است .اما اگر دندان کشیده شده یک سیاهپوست را با یک سفیدپوست مقایسه کنید، رنگ تیره تری دارد.

نکته مهم بعدی استفاده از رنگ و آرایش است. با کاربرد رژلب و آرایش تیره تر دندان های شما سفید تر به نظر می رسد.

مثلا کاربرد توناژهای خاصی از قرمز معمولا دندان را سفید تر نشان می دهد و رنگ هایی مثل صورتی، زردی دندان را بیشتر نمایان می کند. پس می توان با انتخاب رنگ مناسب در آرایش هم از این خطای بصری استفاده کرد.

 

دندانها طی بلیچینگ دندان چقدر روشن می شوند؟

ممکن است شما با اینکه رنگ دندانهایتان در محدوده طبیعی است، اما مایل باشید که دندان های روشن تری داشته باشید. سفید کردن دندان مثل رنگ کردن موهاست. بعضی موها به سرعت رنگ می گیرند و بعضی بسیار کند و به سختی رنگ باز می کنند.بنابراین تعیین دقیق رنگ دندان پس از بلیچینگ به طور دقیق قابل پیش بینی نیست.

اما خبر خوب این است که اگر شما به یک مطب یا کلینیک مطمئن مراجعه کنید، بهترین نتایج را به دست خواهید آورد. چرا که در درمان بلیچینگ دندان استفاده از برندهای مرغوب و با کیفیت اصلی ترین عامل موفقیت در درمان است.

حتی نگهداری صحیح مواد سفید کننده هم بسیار در کیفیت آن موثر است. در صورت نگه داری خارج از یخچال مواد به سرعت بی اثر می شوند.

ترکیب اصلی مواد بلیچینگ آب اکسیژنه است و نگه دارنده هایی برای طولانی کردن اثرش به آن اضافه می شود.

در ادامه شما هم با انجام کامل درمان خانگی، رنگ دندان را روشن تر کرده و آن را تثبیت می کنید تا از دندانهایی درخشان لذت ببرید.

دندانها بعد از بلیچینگ دندان چقدر سفید می شوند؟

 

بلیچینگ دندان تا چند وقت می‌ماند؟ ( دوام بلیچینگ دندان )

عمر بلیچینگ دندان در افراد مختلف، متفاوت است. رنگ دندان پس از بلیچینگ به طور متوسط 3-1 سال و در بعضی افراد تا 5 سال هم روشن می ماند.

 

بلیچینگ دندان روکش شده ، بلیچینگ دندان کامپوزیت شده:

باید دقت کرد که دندان هایی که دارای پرکردگی، کامپوزیت یا روکش هستند به این روش سفید نمی شوند. در صورتی که قصد انجام درمان های زیبایی روی تعدادی از دندان ها را دارید، ابتدا سفیدکردن دندان را مدنظر قرار دهید تا ترمیم جدید با رنگ دندان هماهنگ شود.

 

آیا بليچینگ دندان برای خانم‌های باردار مضر است؟

بلیچینگ دندان جزو درمانهای کم خطر دندانپزشکی است. اما در بانوان باردار ممنوع است. چون هم دارای مواد شیمیایی است که ممکن است برای جنین مضر باشد و هم هورمونهای بارداری باعث حساسیت زیاد در لثه خانمهای باردار شده و مادر هم طی درمان با مشکل روبرو خواهد شد. 

توصیه می شود درمان بلیچینگ به بعد از زایمان و شیردهی نوزاد موکول شود.

 

فرق بلیچینگ دندان با کامپوزیت: 

مراجعین زیادیی برای انتخاب درمان زیبایی مناسب خود از ما می‌پرسند: ” بلیچینگ دندان یا لمینیت ” یا ” بلیچینگ دندان یا کامپوزیت ” بلیچینگ خود دندان را روشن می‌کند، اما لمینیت یا کامپوزیت دندان، یک لایه از مواد دندانپزشکی است که روی سطح دندان چسبانده می‌شوند. 

نکته بسیار مهم در درمان بلیچینگ دندان این است که این درمان دندانها را در طیف طبیعی دندان روشن می کند و اگر شما مایل هستید دندانهایتان بسیار گچی و سفید یخچالی باشند باید از درمان های کامپوزیت و لمینت دندان استفاده کنید. چرا که معمولا با بلیچ این رنگ ها قابل حصول نمی باشند. برای اطلاعات بیشتر مقالات لمینت دندان و کامپوزیت دندان  را مطالعه کنید.

 

فرق کامپوزیت و بلیچینگ

فرق کامپوزیت و بلیچینگ

 

برای مطالعه بیستر در مورد تفاوت کامپوزیت و بلیچینگ دندان این مقاله را بخوانید: 

تفاوت کامپوزیت دندان با بلیچینگ

 

 

تفاوت جرمگیری و بلیچینگ دندان :

 

تفاوت جرم گیری دندان با بلیچینگ

تفاوت جرم گیری دندان با بلیچینگ

 

 

بلیچینگ دندان، رنگدانه های داخل دندان را از بین می برد، درحالیکه جرمگیری فقط می تواند جرم و رنگدانه و لکه هایی که به سطح خارجی دندان چسبیده اند را جدا کند.

این تفاوت را در صفحه جرم گیری دندان کامل توضیح داده‌ایم. 

 

مراقبت های پس از سفیدکردن دندان:

یک مراقبت مهم در طول دوران بلیچینگ دندان، کاهش مصرف غذاها و نوشیدنی های رنگی و رب دار مثل قیمه یا قورمه سبزی در این مدت استفاده نشوند یا حداقل باشند. خصوصا 72-24 ساعت اول پس از بلیچ مطبی بسیار حساس و مهم است. استفاده از دخانیات، سیگار و قلیان طی زمان بلیچنگ ممنوع است.

 

بعد از بلیچینگ دندان چه غذاهایی میتوانیم بخوریم؟

همه مواد غذایی که رنگ شدید ندارند قابل استفاده هستند. مواد غذایی سفیدرنگ در اولویت هستند:

1- لبنیات: ماست – دوغ ساده- شیر- پنیر – خامه و ….

2- نان و برنج

3- نوشیدنی های سفید رنگ یا بی رنگ مثل آب 

4- میوه های بدون رنگ: مثل سیب، موز و …

5- سسهای سفید بلامانع هستند.

 

سفید کردن دندان با جرمگیری دندان چه تفاوتی دارد؟

در جرمگیری دندانها، جرم ایجاد شده روی سطح دندان و رنگدانه های خارجی که روی دندان چسبیده شده اند با کمک وسایل اولتراسونیک از دندان کنده می شوند و سطح دندان با کمک برس و خمیر مخصوص تمیز می شود. بنابراین جرمگیری بافت داخلی دندان را روشن نمی کند.برخلاف آن، فرآیند سفید کردن دندان مشابه قرار دادن لباس های سفید در وایتکس است که پس از مدتی چرک مرده شده اند. مواد سفید کننده به داخل دندان نفوذ می کنند و بافت داخلی آن را سفید می کنند.

 

بلیچینگ دندان با لیزر:

برای تاثیرگذاری بهتر مواد سفید کننده دندان در روش مطبی، می توان از نور، گرما یا لیزر استفاده کرد. استفاده از نور آبی رنگ بیشتر رایج است. چرا که حرارت خیلی زیادی که باعث آسیب به دندان می شود ایجاد نمی کند. بعضی از انواع لیزر که به صورت روتین استفاده می شوند، باعث حساسیت زیاد بعد از کار می شوند. هزینه درمان بلیچینگ با لیزر بسیار بالاتر است.

 

هزینه بلیچینگ دندان سال 1402:

هزینه بلیچینگ بر اساس اینکه توسط دندانپزشکان عمومی یا متخصص انجام شود و اینکه از چه برندی استفاده شود، بسیار متفاوت است. 

هزینه بلیچینگ بر اساس اینکه توسط دندانپزشکان عمومی یا متخصص انجام شود و اینکه از چه برندی استفاده شود، بسیار متفاوت است. در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که: ” هزینه بلیچینگ دندان در تهران سال 1402 چقدر است؟ “

 

هزینه بلیچینگ دندان سال 1402  در مطب :

قیمت سفید کردن دندان در مطب بر اساس برندهای مورد استفاده متفاوت است. این هزینه بهترین برند بلیچینگ دندان است.

برند BOOST  از کمپانی امریکایی اولترادنت که معتبرترین و شناخته شده ترین برند دنیاست.برای مشاهده وبسایت اصلی این کمپانی کلیک کنید.

هزینه بلیچینگ دندان هر فک 4.000.000 تومان و برای دو فک 7.000.000 تومان است.

این درمان شامل یک جلسه 30 دقیقه ای می باشد.

 

  این نوشته را از دست ندهید: پس بلیچینگ ارزان قیمت چیست؟!

 

قیمت بلیچینگ دندان در سال 1402 در تهران چقدر است؟

هزینه بلیچینگ دندان سال 1402 در خانه:

پکیج طلایی:

قیمت این پکیج برای دو فک : شامل ساخت پلاک اختصاصی (تری) شما و 2 تیوب مواد سفیدکننده خانگی با درصد مناسب شما از برند امریکایی است. قیمت بلیچینگ خانگی دو فک 5.000.000 است.

قیمت بلیچینگ خانگی دندان هر فک 2.500.000 تومان می باشد.  

 

پکیج اقتصادی:

این پکیج شامل ساخت پلاک اختصاصی (تری) شما و 4 تیوب مواد سفیدکننده خانگی با درصد مناسب شما از برند ایرانی کبالت  است. قیمت بلیچینگ خانگی دندان هر فک 1.800.000 تومان می باشد. قیمت بلیچینگ خانگی دو فک 3.600.000 است.  

 

هزینه بلیچینگ دندان سال 1402 در مطب و خانه:

کامل ترین پکیج برای هر فک :

شامل یک جلسه درمان در مطب با مواد سفیدکننده و ساخت پلاک اختصاصی شما و 2 تیوب مواد سفید کننده خانگی است. قیمت بلیچینگ دندان برای هر فک  با مواد امریکایی کمپانی اولترادنت مبلغ 6/000/000 تومان است. 

هزینه بلیچنگ هر فک با مواد آمریکایی در آفیس و مواد ایرانی خانگی 4/500/000 می باشد.

 

برای اطمینان مراجعین عزیز، تمام پکیجهای بلیچینگ بوست و اولترادنت امریکا در حضور ایشان آنباکس و استفاده می شود.

 

 

 

 

 


 

 

 

WhatsApp