ترمیم دندان

1. ترمیم دندان چیست؟

 

خانمی با اضطراب فراوان با مطب می گیرد و می گوید: “دندونم خالی شده”، “دیواره دندونم ریخته”، “یک تیکه از دندونم شکسته”،…

اینها عباراتی هستند که ما هر روز از زبان بیمارانمان می شنویم. اگر شما هم در اطرافیان تان این عبارات را شنیده اید با ادامه ” ترمیم دندان ” همراه باشید تا با مراحل پرکردن دندان آشنا شوید.

 

دندان ها به علت های مختلفی خراب می شوند و نیاز به ترمیم پیدا می کنند:

ممکن است سنگی در غذا باشد یا آجیل با دندانتان شکسته باشید. در این وضعیت، دیواره دندان یا پرکردگی آن ممکن است بشکند.

 

یا دچار پوسیدگی دندان شده باشید. وقتی دندان پوسیده می شود، به مرور از داخل در حال تخریب بیشتر است، اما ممکن است هنوز شما سوراخ شدن دندان را ندیده باشید. چون  سطح بیرونی آن هنوز دست نخورده است.

به مرور زمان که پوسیدگی دندان بیشتر میشود، به یکباره بخشی از دندان خرد می شود. ممکن است شما موقع غذا خوردن متوجه شوید که تکه ای از دندان در دهانتان است، یا تیز شدن گوشه دندان را با زبان تان احساس کنید. در این حالت شما نیاز به ترمیم دندان خواهید داشت.

 

دلیل دیگر آن است که قبلا عصب کشی دندان انجام داده اید. در بعضی موارد بعد از عصب کشی باید روکش دندان قرار داده شود تا از شکستگی بعدها جلوگیری شود.

 

گاهی هم به علت ضربه، دندان می شکند. این حالت معمولا در دندان های جلویی اتفاق می افتد و در کودکان رایج است. وقتی کودک زمین می خورد یا از تاب می افتد.

 

علت دیگر مصرف مواد ترش و اسیدی و عادات نادرست غذایی مثل مکیدن لیموترش است. مصرف خمیردندانها یا مواد ساینده به هدف سفید کردن دندان هم ممکن است همین موضوع را ایجاد کند. در چنین مواردی، مینای دندان با این اسیدها حل می شود و از بین می رود.

 

خط لبخند

 

فشار زیاد به دندان ها یا دندان قروچه هم می تواند به مرور باعث شکستن دندان شود. در این حالت هم نیاز است که ترمیم دندان انجام شود.

 

  • انواع ترمیم دندان:

 

با توجه به دلایلی که در بالا گفته شد، انواع مختلفی ترمیم دندان را می توانیم انجام دهیم. یکی از مهمترین این دلایل، ترمیم دندان به منظور زیبایی آن است و نیز:

 

  • ترمیم دندان پوسیده :

دندان پوسیده باید در اولین زمانی که تشخیص داده شد، ترمیم شود. هر قدر ترمیم دندان پوسیده زودتر انجام شود، موفقیت آمیزتر است و وقت و هزینه و درمان کمتری نیاز دارد.

  • علایم دندان پوسیده :

دندان پوسیده ممکن است هیچ دردی نداشته باشد، یا با مصرف شیرینی یا آب سرد احساس تیرکشیدن داشته باشد. در موارد شدیدتر با مصرف غذاها و نوشیدنی های داغ هم درد ایجاد می شود و نهایتا درد خود به خودی دندان ایجاد می شود.

ترمیم سطحی دندان :

ترمیم یک سطحی دندان چیست؟

بیشترین میزان پوسیدگی دندان، روی سطح جونده دندان اتفاق می افتد. غذا بین شیارهای دندان تجمع می کند و به مرور باعث پوسیدگی دندان می شود.

 

ترمیم یک سطحی دندان

ترمیم دو سطحی دندان چیست؟

ممکن است پوسیدگی بین دندان ها اتفاق بیفتد . این حالت:

معمولا دیرتر توسط فرد تشخیص داده می شود، بنابراین دیرتر مراجعه می کند.

خیلی اوقات نیاز به عکس دندان برای تشخیص میزان پوسیدگی داریم.

علت اصلی این نوع از پوسیدگی دندان ، استفاده نکردن از نخ دندان است. چون موهای مسواک بین دندان ها را تمیز نمی کنند و پوسیدگی از اینجا شروع می شود.

در مواردی که دو تا از سطوح دندان دچار پوسیدگی شوند، به آن ترمیم دو سطحی دندان می گوییم.

 

ترمیم دندان دو سطحی

ترمیم دو سطحی دندان

 

  • ترمیم دندان عقل :

در روند تکامل انسان ها، دندان عقل، در حال حذف شدن از سیستم دندانی است. هم اکنون بسیاری از افراد، جوانه دندانی دندان عقل را هم ندارند. تصمیم در مورد نگهداری یا کشیدن دندان عقل به موارد مختلفی وابسته است.

اگر پوسیدگی دندان عقل کم باشد، دندان در فک مقابل وجو داشته باشد و سالم باشد، و دندان عقل موقعیت مناسبی داشته باشد و در جویدن به فرد کمک کند، می توانیم آن را نکشیم و با ترمیم دندان عقل، آن را برای بیمار حفظ کنیم. اما اگر هر کدام از شرایط بالا وجود نداشته باشد، بیشتر ترجیح به کشیدن آن است.

اما لازم است تصمیم در مورد ترمیم دندان عقل حتما با مشورت دندانپزشک انجام شود و ارزیابی کاملی صورت بگیرد. چون بعضی اوقات موقعیت دندان عقل نامناسب است و دسترسی خوبی برای ترمیم دندان وجود ندارد.

نحوه پر کردن دندان:

ابتدا بی حسی دندان تزریق می شود. با استفاده از سوزن های ظریف و تزریق آهسته، درد به حداقل می رسد. گاهی برای کاهش این درد، می توان از ژل های مخصوص بی حسی استفاده کرد تا درد حین تزریق کم تر شود.

اگر شما هم از تزریق آمپول بی حسی دندان می ترسید، این مقاله مخصوص شماست.

 

بعد از اطمینان از اینکه بی حسی اثر کرد، به آرامی و با کمک ابزارهای دندانپزشکی، بخش پوسیده دندان برداشته و تمیز می شود و به کمک محلول های خالی ضدعفونی می شود. تا تمام میکروب های ایجادکننده پوسیدگی دندان کاملا برداشته و حذف شوند.

 

اگر پوسیدگی بین دندانی داشته باشید، نوار نازکی دور دندان بسته می شود تا از بیرون زدن اضافات مواد ترمیمی و تجمع بین دندان ها  جلوگیری شود.

 

نهایتا ماده پرکردگی دندان قرار داده می شود. و شما مرخص می شوید.

فیلم ترمیم دندان از یوتیوب را ببینید تا با مراحل پرکردگی دندان بیشتر آشنا شوید:

 

  • ترمیم دندان کودکان با بیهوشی:

ترمیم دندان کودک معمولا در مطب انجام می شود، اما در شرایطی که کودک همکاری کافی نداشته باشد و تعداد زیادی از دندانهای او پوسیده باشند، ترجیح است که با آرام بخشی یا بیهوشی کودک پس از بستری در بیمارستان، در یک جلسه تمام دندان های کودک ترمیم شود. اطلاعات بیشتر را در بخش کودکان می توانید بیابید.

 

  • عوارض پر کردن دندان:

معمولا پر کردن دندان عوارض خاصی ندارد، مگر آن که حجم زیادی از دندان بازسازی شده باشد. عوارض ترمیم دندان می تواند شامل موارد زیر باشد:

  1. حساسیت دندان نسبت به گرما و سرما: هنگام مصرف مواد سرد مثل بستنی یا مواد داغ مثل چای دندان، تیر می کشد.
  2. درد هنگام جویدن: خیلی اوقات علت آن می تواد بلند بودن ترمیم دندان باشد، در این موارد از فشار آوردن روی دندان خودداری کنید و برای کوتاه کردن ترمیم به دندانپزشک مراجعه کنید. فشار آوردن روی ترمیم، آن را کوتاه نمی کند، بلکه می شکند.

 

 

 

انواع ترمیم دندان:

ترمیم دندان یا پرکردگی دندان با مواد و روش های مختلفی انجام می شود:

به صورت کلی دو روش ترمیم دندان وجود دارد:

ترمیم مستقیم دندان:

زمانیکه پوسیدگی ها و بافت های ضعیف دندان برداشته می شود، بقیه دندان سالم ارزیابی می شود. اگر میزان دندان باقی مانده کافی باشد، با مواد ترمیم مستقیم دندان ترمیم می شود.

این مواد عمدتا شامل: ترمیم دندان با کامپوزیت و ترمیم دندان با آمالگام است.

 

ترمیم غیرمستقیم دندان:

زمانیکه از دندان، چیز زیادی باقی نمانده باشد، ترمیم مستقیم دندان نمی تواند استحکام کافی داشته باشد. در چنین وضعیتی، نیاز داریم که با انواع روکش دندان، آن را بازسازی کنیم تا کاملا دندان را دربربگیرد و از شکستن دندان جلوگیری کند.

 

  • هزینه ترمیم دندان 99:

بر اساس اینکه چه حجمی از دندان بازسازی می شود و چه ماده ای برای ترمیم دندان به کار می رود، قیمت پر کردن دندان در سال 99 ، بین 300 تا 500 هزار تومان است.

 

WhatsApp