لمینت دندان

 

این روزها اکثر افراد به دنبال داشتن لبخندی زیبا و جذاب هستند. داشتن دندان‌هایی زیبا و مرتب در سال‌های گذشته فقط یک آرزو بود اما علم دندانپزشکی زیبایی، این آرزو را به حقیقت رسانده است. امروزه در کلینیک‌های دندانپزشکی، بسیاری از مشکلات و عیوبی که در ظاهر دندان‌ها وجود دارند برطرف می‌شوند و پزشکان با به‌کارگیری مواد و شیوه‌های درمانی مختلف لبخندی زیبا و جذاب را برای افراد خلق می‌کنند. یکی از این روش‌های درمانی طراحی لبخند، لمینت دندان است.

لمینت دندان، یک لایه نازک از جنس چینی است که در لابراتوار ساخته می شود و مثل ناحن مصنوعی روی دندان چسبانده می شود.

برای افرادی که دندانهایشان در کودکی شکسته و یا در طول بزرگسالی دچار شکستگی، تغییر رنگ شده اند و یا دندان‌های نامرتب دارند و به اصطلاح لبخند زیبایی ندارند، لمینت بهترین شیوه درمان خواهد بود.

 

لمینت دندان در کلینیک

 

در اینجا می‌خوانید: نمایش

لمینت دندان چیست؟

لمینت در واقع یک لایه یا پوسته‌ای از مواد دندانپزشکی است که بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و آنها را به فرم و شکل دلخواه بیمار تبدیل می‌کند. این روش درمان بیشتر جنبه زیبایی داشته و توسط دندانپزشک در مطب انجام می‌گیرد.

لایه‌ای که در لمینت بر روی دندان‌های شخص قرار می‌گیرد بسیار نازک است و رنگ آن نیز با توجه به سلیقه و انتخاب بیمار ساخته می‌شود. برخی علاقه‌مند به رنگ‌های بسیار سفید هستند و برخی تمایل دارند رنگ لمینت‌ها نزدیک به رنگ دندان‌هایشان بوده و جلوه‌ای طبیعی داشته باشند. البته روند انجام کار لمینت متفاوت بوده و هر شیوه مراحل و مواد مصرفی مختص به خود را خواهد داشت.
اما در مجموع لمینت دندان به دو شیوه و با استفاده از دو نوع مواد مختلف انجام می‌گیرد.

1.لمینت ونیر کامپوزیت

2.لمینت سرامیکی

لمینت دندان
برطرف کردن مشکلات دندانی با لمینت دندان

لمینت ونیر کامپوزیت:

ونیر کامپوزیت یا به عبارت دیگر لمینت کامپوزیتی همانطور که از نامش نیز مشخص است از جنس کامپوزیت یا همان مواد ترمیمی دندان هستند. کامپوزیت در طی یک جلسه درمان، توسط پزشک در مطب ساخته و بر روی دندان‌های شخص گذاشته می‌شود. در این روش شخص مراجعه کننده به سرعت و در پایان جلسه، به دندان‌ها و لبخند زیبا دست خواهد یافت.

مشکلات دندانی چون شکستی دندان، تغییر رنگ، فاصله‌های بین دندانی و غیره با لمینت کامپوزیتی بر طرف خواهند شد.

اگر می‌خواهید درباره ونیر در دندان‌پزشکی بیشتر بدانید در ویکی‌پدیا بخوانید: ونیر در دندان‌پزشکی

 

لمینت سرامیکی:

در لمینت سرامیکی روش درمان بسیار متفاوت و همراه با جزئیات بیشتری است. برای انجام لمینت سرامیکی از پوسته‌های چینی بسیار نازک از جنس سرامیک، استفاده می‌شود. برخلاف لمینت کامپوزیتی که مراحل ساخت آن در مطب دندانپزشکی انجام می‌گیرد، لمینت سرامیکی خارج از مطب و در لابراتوار ساخته می‌شود.

برای ساخت لمینت‌های سرامیکی به زمان بیشتری نیاز است و انجام این کار تنها به یک جلسه محدود نخواهد شد. پس از ساخت لمینت‌های سرامیکی پوسته‌های آماده توسط دندانپزشک و با استفاده از مواد و ابزاری دیگر بر روی دندان‌ها چسبانده می‌شوند. برای آن که بهتر با لمینت آشنا شوید باید گفت که قرارگیری لمینت سرامیکی بر روی دندان مشابه قراردادن ناخن مصنوعی بر روی ناخن است.

کاربرد لمینت سرامیکی وسیع‌تر از کامپوزیت بوده و با این روش می‌توان اکثر مشکلات دندانی را برطرف نمود، ضمن آن که لمینت سرامیکی از دوام نسبتا بالاتری در مقایسه با ونیر کامپوزیت برخوردار می‌باشد.

از لمینت سرامیکی برای ترمیم شکستگی دندان، تغییر رنگ، دندان‌های نامتوازن، فواصل دندانی، اصلاح دندان‌های ریز و بدشکلی دندان‌ها و… استفاده می شود.

 

فرق لمینت دندان با کامپوزیت چیست؟

 

فرق لمینت دندان با کامپوزیت

فرق لمینت دندان با کامپوزیت

 

برای اینکه در مورد تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان بیشتر بدانید این مقاله را بخوانید:  تفاوت لمینت دندان و کامپوزیت

 

 

انواع لمینت سرامیکی دندان:

لمینت‌های سرامیکی دندان از لحاظ مواد به کار رفته در آنها با یکدیگر متفاوت می‌باشند.
بعضی از انواع سرامیک‌ها مثل زیرکونیا استحکام بسیار بالایی دارند ولی از نظر زیبایی نسبت یه انواع دیگر سرامیک‌ها از زیبایی کمتری برخوردارند. بنابراین برای دندان‌هایی که تحت فشارهای سنگین قرار دارند استفاده می‌شوند.

انواع دیگری از سرامیک‌ها مانند EMAX، هم دارای استحکام قابل قبولی هستند و هم از لحاظ ظاهر طبیعی، زیبا هستند و برای دندان‌هایی که نسج بیشتری دارند استفاده می‌شوند.

برای دندان‌هایی که بافت نسبتا کاملی دارند و تنها تغییرات جزئی در شکل و فرمشان لازم است از انواع فلدسپاتیک یا کریستالی استفاده می‌شود که حداکثر میزان درخشندگی و ظاهر طبیعی را نشان می‌دهند.

برای انتخاب بهترین سرامیک برای انجام لمینت، پیش از انجام کار باید از دندانپزشک خود راهنمایی بگیرید.

لمینت دندان چیست؟ لمینت دندان بدون تراش چیست؟

موارد استفاده از درمان لمینت دندان:

شاید درمان لمینت، برای همه مناسب نباشد و سبب مشکلات بسیار بیشتری برای فرد شود بنابراین پیش از انجام لمینت لازم است تا به توصیه دندانپزشک خود توجه نموده و بهترین درمان را انتخاب نمایید. در ادامه برخی مشکلات که با درمان لمینت قابل اصلاح بوده ذکر شده است.

 • افرادی که مینای دندان کافی دارند و شکل و فرم و ساختار دندان‌هایشان نیاز به اصلاح دارد.
 • اصلاح چرخش دندان‌ها، نامنظمی مختصر در دندان‌ها
 • بستن فاصله بین دندان‌ها
 • تغییر رنگ دندان به رنگ‌های بسیار روشن
 • تغییر رنگ های مقاوم به بلیچینگ
 • دندانهایی که دچار سایش شده اند

مصرف برخی داروها از جمله آنتی بیوتیک های خانواده تتراسایکلین باعث تغییر رنگ دندان ها می شوند. مخصوصا اگر در سن کمتر از 8 سالگی مصرف شده باشند .

برخی بزرگسالان هم که در سن بالاتر از ماینوسایکلین طولانی مدت برای درمان جوش (آکنه) استفاده می کنند، ممکن است خاکستری شدن دندان ها را مشاهده کنند. معمولا این دسته از تغییر رنگ ها به خوبی به بلیچینگ (سفید کردن دندان ) پاسخ نمی دهد و برای درمان نیاز به لمینت دندان یا کامپوزیت دندان دارند .

 

چه افرادی نمی توانند دندان های خود را لمینت کنند؟

لمینیت دندان برای این افراد مناسب نیست:

1- کسانی که بیماری کنترل نشده لثه دارند. بیماری لثه ممکن است در اثر بهداشت نامناسب یا ونیرکامپوزیت یا لمینت غیراصولی قبلی ایجاد شده باشد. در این شرایط لازم است ابتدا ونیر قبلی برداشته شود. بعد از طی مراحل ترمیم لثه، درمان جدید جایگزین شود.

2-افرادی که دندان قروچه شدید دارند ممکن است دچار شکستگی های مکرر شوند.

3- افرادی که مینای دندان خود را بسیار از دست داده اند. در این افراد لمینیت بخوبی به دندان نمیچسبد.

 

آیا می‌توان از لمینت دندان به جای ارتودنسی برای رفع دندان های کج استفاده کرد؟

لمینت دندان برای برطرف کردن مشکلات جزیی دندانهاست. در صورتیکه دندانها خیلی بهم ریخته باشند یا  فک بسیار تنگ باشد، لازم است که درمان ارتودنسی انجام شود. در صورتیکه بعد درمان ارتودنسی، فرم و فاصله دندانها مطلوب نبود، از درمان لمینت به صورت تکمیلی استفاده شود.

مراحل انجام لمینت دندان در کلینیک:

مرحله اول از مراحل لمینت دندان: معاینه و مشاوره

در جلسه اول، ابتدا لبخند شما توسط دندانپزشک ارزیابی خواهد شد. سپس بیمار تمام آنچه از درمان انتظار دارد مثل تغییر فرم، رنگ، بسته شدن فاصله‌های بین دندان‌ها یا اصلاح چرخش دندان‌ها را برایمان بازگو کرده و ما با توجه به فرم و استخوان‌بندی صورت و روابط فکین، خواسته‌های بیمار را بررسی می‌کنیم و در مورد نیازهای درمانی و زیبایی با هم به توافق می‌رسیم.
در این مرحله تصویر دندان‌های بیمار قبل از انجام کار گرفته و نگه‌داری خواهد شد تا پس از انجام کار تغییرات را بتوان به خوبی مشاهده کرد.

 

از دیگر خدمات کلینیک:طراحی لبخند دیجیتال

 

مرحله دوم از مراحل لمینت دندان: قالبگیری اولیه از دندانها برای ساخت فرم آزمایشی:

در این مرحله، قبل ار اینکه تراشی روی دندان انجام شود، یک قالب معمولی از دندانها گرفته می شود. و فرم دندانهای موردنظر در لابراتوار روی این قالب طراحی می شود. در جلسه بعد طراحی انجام شده با مواد موقتی روی دندان کپی می شود. تا بیمار قبل از هرگونه تراش و دستکاری روی دندانها، فرم نهایی را ببیند. روی این فرم شخص می تواند نظرات خود را در مورد فرم، سایز، ارتفاع و تمام ویژگیهای دندان به دندانپزشک خود بگوید. و در صورت توافق نهایی روی طرح درمان، وارد مرحله تراش و قالبگبری می شویم.

 

مرحله سوم از مراحل لمینت دندان: تراش و قالبگیری از دندانها:

بعد از اینکه بیمار فرم نهایی را تایید کرد، تراش بسیار مختصری در حد نیم میلیمتر روی دندانها داده می شود. ممکن است برای بعضی از دندانها این تراش انجام نشود و برای بعضی دیگر تراش بیشتری نیاز باشد.

نهایتا از تراش قالب گرفته می شود . برای ساخت لمینیت ها به لابراتوار فرستاده می شود. از این مرحله به بعد حدود 3 هفته زمان لازم است تا پوسته های چینی ساخته شوند و برای نصب روی دندان به مطب برگردانده شوند. 

 

مرحله چهارم از مراحل لمینت دندان: چسباندن لمینت ها روی دندان:

در مرحله آخر، لمینتهای ساخته شده یکی یکی روی سطح دندانها چسبانده می شوند.

 

به طور تخمینی زمان مورد نیاز برای انجام لمینت سرامیکی دندان بین ۲ تا ۴ جلسه درمان می‌باشد.


انتخاب رنگ در لمینت کردن دندان:

دوست دارم دندان‌هايم را لمينت كنم اما رنگ‌های خیلی سفید و یخچالی را دوست ندارم!

دغذغه بسیاری مسئله بالاست که دوست دارند دندان‌هایی طبیعی داشته باشند. برای انجام لمینت دندان (چه کامپوزیتی و چه سرامیکی) امکان انتخاب رنگ دلخواه وجود دارد. از رنگ طبیعی مشابه دندان‌های خودتان گرفته تا رنگ سفيد و یا رنگ‌های خیلی سفید و یخچالی.

گر چه توصيه خانم دکتر گرشاسب به بيمارانشان اين است که: «هر چقدر رنگ لمینت طبیعی‌تر باشد زيباتر است و هميشه مُد است!» اما انتخاب رنگ نهایی با نظر بيمار انجام می‌شود.

 

لمینت‌های بدون تراش:

انواع مختلفی از لمینت‌های دندانی وجود دارند که بعضی از آنها نیازمند تراش دندان هستند. گرچه این تراش حدود نیم میلیمتر و بسیار بسیار مختصر است اما همین تراش اندک ممکن است گاهی فرد را از انجام لمینت منصرف کند.
برای این دسته افراد که می‌خواهند بدون تراشیده شدن مینای دندان لمینت انجام دهند، لمینت بدون تراش توصیه می‌شود. لمینت‌های بدون تراش، به ضخامت لنزهای چشمی ساخته می‌شوند. به این لمینت‌ها non- prep  یا لومینیرز هم گفته می‌شود و در صورتی که از نظر دندانپزشک برای شما مناسب باشند، انتخاب بسیار زیبایی هستند. به علاوه آن که لمینت‌های کریستالی نیز وجود دارند و بسیار زیبا و درخشان هستند و در ضخامت اندک ساخته می‌شوند.

در مجموع لمینت دندان با جنس‌های مختلف چینی مثل چینی فلدسپاتیک، IPS، زیرکونیا و… ساخته می‌شوند که هر کدام از جهت رنگ و مقاومت با سایرین متفاوت هستند.

 

لمینت دندان خرگوشی چیست؟

بعضی افراد دندانهای جلویی بزرگ و برجسته دارند که در اصطلاح عام به آن دندان خرگوشی گفته می شود. و ممکن است از لحاظ زیبایی برای فرد دلنشین نباشد. در این موارد لازم است که فرم و بیرون زدگی این دندانها با لمینیت دندان اصلاح شوذ و در ردیف بقیه دندانها از لحاظ طول و بیرون زدگی قرار بگیرند.

برعکس، بعضی افراد دوست دارند حالت دندان خرگوشی را در دو دندان جلویی خود ایجاد کنند. به عبارتی مایلند که بیرون زدگی و ارتفاع دندانهای جلویی شان زیاد باشد. در این حالت با قراردادن لمینیتی با این مشخصات دندان خرگوشی ایجاد می شود. 

 

مراحل انجام لمینت دندان خرگوشی:

مراحل انجام لمینت دندان خرگوشی عینا مشابه سایر لمینتهاست. در صورتی که نیاز به اصلاح دندان خرگوشی بسیار برجسته و تبدیل آن به دندان معمولی باشد، ممکن است درمان لمینیت کافی نباشد و نیاز به درمان های بیشتری مثل روکش کامل دندان از جنس تمام سرامیک باشد. 

 

لومینیرز دندان چیست ؟

تکنولوژی جدیدی که توسط شرکت Denmat  آمریکایی معرفی شده است . این شرکت سرامیکی به نام cerinate را تولید کرده که علاوه بر استحکام بالا ، زیبایی چشمگیری هم به مخاطب ارائه می دهد و مثل مینای دندان ظاهر طبیعی دارد.

 

تفاوت لمینت و لومینیرز چیست ؟

مقایسه ونیر با لومینیزر دندان

تراش لومینیرزها بسیار کم تر از لمینت های معمولی است . به طوریکه پس از انجام تراش روی دندان ها ، بیمار در بسیاری موارد حتی متوجه تراش خورده شدن دندان ها نمی شود .

سابق بر این ، قالب لومینیرزها به کشورهای همسایه فرستاده می شد تا ساخت آنها انجام شود ، اما امید می رود با افتتاح رسمی لابراتوار Denmat بزودی بتوانیم این فرمت را به سرعت و با قیمتی مناسب در اختیار هموطنان قرار دهیم .

قیمت هر واحد لومینیرز مشابه لمینت سرامیکی خواهد بود .

 

مزایا و معایب لمینت دندان:

لمینت دندان نیز دارای مزیت‌ها و عیب‌هایی است که دانستن آن‌ها کمک می‌کند تا فرد درست‌ترین تصمیم را برای درمان دندان‌های خود بگیرد. مزایا و معایب لمینت دندان را در ادامه خواهید خواند.

مزایای لمینت دندان:

 • عدم نیاز به بی حسی دندان
 • ظاهر بسیار طبیعی و زیبا و درخشان
 • مقاومت به جذب رنگ مواد غذایی و سیگار و قهوه و قلیان و ثبات رنگی در طول زمان
 • مقاومت و استحکام مناسب
 • طول عمر و دوام مناسب

معایب لمینت دندان: عوارض و مشکلات لمینت دندان چیست؟

 • در بعضی انواع نیاز به تراش محدود دندان دارد.
 • هزینه آن بالاست و جزو درمان‌های گران قیمت دندانپزشکی به شمار می‌رود.
 • نیاز به بافت دندانی سالم و مینای مناسب دندان دارد و در مواردی که نسج زیادی از دندان از دست رفته است تجویز نمی‌شود.
 • در اثر فشارهای شدید مثل جویدن اجسام سخت یا دندان قروچه درمان نشده می‌شکند و نیاز به تعویض پیدا می‌کند.
لمینت سرامیکی
اصلاح لبخند با لمینت سرامیکی دندان

مراقبت‌های پس از لمینت دندان:

 • شکستن پسته، تخمه، بادام و انواع خوراکی‌های سخت یا جویدن یخ، ته دیگ و… با دندان‌های طبیعی بسیار آسیب‌زاست. این آسیب در مورد دندان لمینت شده بسیار جدی‌تر است و در صورت عدم مراقبت احتمال شکستگی یا لب‌پریدگی در آنها بسیار بیشتر می‌شود.
 • عاداتی مثل نگه‌داشتن سوزن، گیره مو یا هر جسم خارجی دیگر با دندان باعث آسیب به لمینت‌ها می‌شود. در واقع آن چیزی که طول عمر دندان لمینت شده را تضمین می‌کند نحوه نگهداری آن است.
 • مسواک و نخ دندان و سایر مراقبت‌های بهداشتی که به صلاحدید پزشک به شما توصیه می‌شود لازم است کاملا دقیق و منظم انجام شود تا از رخ دادن پوسیدگی‌های بعدی جلوگیری شود.
 • ویزیت‌های متناوب خود را برای بررسی سلامت لمینت و دندان‌های‌تان در برنامه سالیانه خود بگنجانید.
 • مصرف مواد رنگی مثل چای و قهوه و دخانیات (سیگار و قلیان) را در تمام درمان‌های زیبایی باید به حداقل رساند. تاثیر مواد رنگی در مورد کامپوزیت دندان (مواد همرنگ دندان) بیشتر از لمینت سرامیکی است.
 • لمینت دندان در صورت شکستگی باید تعویض شوند.

 

فیلم لمینت دندان. مراقبت از لمینت دندان و کامپوزیت دندان

 

تفاوت لمینت دندان با بلیچینگ چیست؟

تفاوت لمینت دندان با بلیچینگ

تفاوت لمینت دندان با بلیچینگ

 

برای اینکه بیشتر بدانید:  فرق لمینت دندان و بلیجینگ دندان

 

 

قیمت لمینت دندان در سال 1402 در تهران:

این سوال در مورد لمینت دندان بسیار رایج است که” قیمت بهترین لمینت دندان چقدر است؟ “

قیمت لمینت دندان در سال 1402 بر اساس نوع سرامیک و پیچیدگی درمان متفاوت می باشد. هزینه لمینت‌ دندان (لمینت سرامیکی) برای هر دندان بین 8-6 میلیون تومان می باشد.

 

حتما بخوانید: چرا قیمت خدمات دندانپزشکی با هم متفاوت است؟

 

تفاوت میان لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی چیست؟

در پاسخ به این سوال که “فرق کامپوزیت و لمینت چیست؟” باید گفت تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان جدای از روش و مواد مصرفی، موارد دیگری را نیز شامل می‌شود که بهتر است با این تفاوت‌ها آشنا شوید تا در زمان انجام درمان‌های زیبایی بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

لمینت‌های سرامیکی در بعضی موارد نیاز به تراش مختصر دندان دارند (البته گاهی هم نیاز ندارند) اما در طولانی مدت رنگشان ثابت می‌ماند و براق و درخشان‌تر هستند و عمر بالاتری نسبت به درمان کامپوزیت دارند.

عمر لمینت‌ها در صورت نگهداری خوب می‌تواند به 15 سال یا بیشتر برسد. در حالی‌که عمرکامپوزیت معمولا حدود 5 سال است. اما لمینت سرامیکی هزینه بالاتری دارد.

لمینت‌های چینی در طولانی مدت نسبت به تغییر رنگ مقاوم‌تر از انواع کامپوزیتی هستند و ظاهر درخشان‌تر و شفاف‌تری دارند. تفاوت میان لمینت چینی و کامپوزیتی مثل تفاوت بین چینی و ملامین است. اگر ظروف قدیمی ملامینی را به خاطر داشته باشید، پس از اینکه مدتی مورد استفاده قرار می‌گرفتند به تدریج رنگ مواد غذایی مثل رب را به خود جذب می‌کردند اما این اتفاق در مورد چینی بسیار کمتر رخ می‌دهد.

برای مشاهده نمونه کارهای لمینت به بخش نمونه کارها مراجعه نمایید.

WhatsApp