پرسش‌های پرتکرار

1دندانپزشک مدرسه برای فرزندم درمان فیشورسیلنت توصیه کرده است. آیا لازم است حتما انجام شود؟
زمانی که دندان‌های آسیای دائمی می‌رویند، دارای شیارها و فرورفتگی‌های گاها عمیقی هستند. مواد غذایی، خصوصا انواع چسبناک آنها مثل تافی و شکلات در این شیارها گیر کرده و مدت زیادی به دندان چسبیده می‌مانند و آن را پوسیده می‌کنند. علاوه بر این این شیارها ظریف‌تر از اندازه موهای مسواک است و با مسواک تمیز نمی‌شود. میکروب‌های پوسیدگی‌زا در آنجا باقی می‌مانند و پوسیدگی رخ می‌دهد. یک درمان بسیار موثر که انقلابی در کاهش پوسیدگی‌ها ایجاد کرده است، بستن شیارها با مواد همرنگ دندان است تا سطحی صاف و بدون گیر کردن ایجاد کند. شیار پوش یا فیشورسیلنت بدون نیاز به بی‌حسی و تراش در زمان تقریبی ۱۵ دقیقه انجام می‌شود.
2دخترم ۹ ساله است و در مدرسه درمان با دهانشویه فلوراید به طور هفتگی انجام می‌شود. آیا لازم است که کاری انجام دهیم؟
فلوراید عامل اصلی جلوگیری از پوسیدگی در دندان‌های شیری خصوصا در اوایل رویش آنهاست. فلوراید دندان‌ها را به پوسیدگی‌های بعدی مقاوم‌تر می‌کند و پوسیدگی‌های اولیه را هم متوقف می‌کند. روش‌های مختلفی برای رساندن فلورایدها به دندان وجود دارد از جمله افزودن فلوراید به آب آشامیدنی، قرص‌های فلوراید، وارنیش فلوراید و از همه مهم‌تر استفاده از خمیر دندان و دهانشویه و ژل‌های مطبی فلوراید. این روش‌ها امروزه به راحتی در مراکز دندانپزشکی در دسترس است. اگر در مدرسه دهانشویه فلوراید داده نمی‌شود، برای سلامت دندان‌های کودک حتما از دندانپزشک خود بخواهید درمان با فلوراید را جدی‌تر و منظم‌تر انجام دهد. درمان با فلوراید برای کودکان در معرض پوسیدگی بسیار ضروری است و حدودا ۱۰ دقیقه زمان می‌برد و به صورت معمول ۶ ماه یک بار انجام می‌شود.
3چگونه دندان‌ها را سفید کنیم؟ (بلیچینگ دندان چیست؟)
سفیدی دندان، عامل چهره جذاب‌تر این روزها سفیدی دندان یکی از مهمترین معیارهای زیبایی به شمار می رود و بیماران دائما از ما سوال می کنند که: «چگونه دندان‌های خود را سفید کنیم؟» بلیچینگ یکی از درمان‌های زیبایی است که بسیار مورد استقبال قرار گرفته است و می‌تواند بد رنگی‌های دندانی ناشی از افزایش سن، سیگار، ضربه یا مصرف آنتی بیوتیك در دوران کودکی را برطرف کند. سفید کردن دندان‌ها همچنین برای دندان‌هایی که به طور طبیعی رنگ تیره‌تری دارند و بیمار مایل است که روشن‌تر باشند هم قابل کاربرد است. سفيد كردن دندان به روش سنتی مثل سفيد كردن دندان با جوش شيرين، سفيد كردن دندان با زردچوبه، سفيد كردن دندان با زغال و سفيد كردن دندان با جوش شیرین و لیمو در بسیاری جاها عنوان شده است. باید دقت کرد که این روش‌ها به مینای دندان آسیب زده و عوارض جبران ناپذیری ایجاد می‌کنند. معمولا از حوالی سن 40 سالگی دندان‌ها به طور طبیعی شروع به زردتر شدن می‌کنند و یکی از بهترین روش‌ها برای اصلاح رنگ دندان‌ها استفاده از بلیچینگ است.
4آیا بلیچینگ دندان‌ها سلامت آن‌ها را به خطر نمی‌اندازد؟
در پاسخ باید گفت که این روش کاملا بی‌خطر بوده و بر خلاف مواد سفیدکننده دندان موجود در خمیردندانها یا ژل‌ها، هیچ آسیبی به مینای دندان وارد نمی‌کند. تنها عارضه احتمالی که طی درمان سفیدی دندان گاهی ممکن است رخ دهد، حساسیت بعد از درمان برای 2-3 روز و گذرا است که با مصرف مواد ضد حساسیت به سرعت بهبود می‌یابد. میزانی از سفیدی دندان که پس از پایان درمان بلیچینگ ایجاد می‌شود بستگی مستقیمی به جنس دندان شما دارد. دقیقا مشابه رنگ کردن موهاست، بعضی موها در تماس با رنگ بلافاصله تغییر رنگ می‌دهند و بعضی موهای دیگر پس از چند ساعت تنها مختصری رنگ باز می‌کنند. اين روش مشابه قرار دادن لباس سفيد در وايتكس يا سفيدكننده نیز است. دوام روشن شدن رنگ بین 3-1 سال است. اما ازمزایای این روش آن است که در آینده هم هر زمان که بیمار مایل باشد ( مثلا برای شركت در مراسم يا مهمانی‌ها) می‌تواند مواد بلیچ یا سفید کننده دندان را تهیه کرده و خود در منزل آن را به کار ببرد.
5فرق لمینت و کامپوزیت چیست؟ کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟
برای انتخاب درمان مناسب لازم است بدانیم که هرکدام از درمان‌های زیبایی چه مزایا و معایبی دارند.
لمینت‌های سرامیکی:
 • در بعضی موارد نیاز به تراش مختصر دندان دارند (البته گاهی هم نیاز ندارند).
 • ساخت لمینت دندان حدود ۲ هفته طول می‌کشد.
 • لمینت دندان در صورت شکستگی باید تعویض شود.
 • در طولانی مدت رنگشان ثابت می‌ماند و براق و درخشان‌تر هستند.
 • هزینه بالاتری دارند (حدودا دو برابر لمینت کامپوزیتی).

لمینت کامپوزیتی:
 • نیاز به تراش دندان ندارند.
 • در یک جلسه قابل انجام هستند.
 • پریدگی و شکستگی‌ها به راحتی قابل ترمیم‌اند.

معایب کامپوزیت دندان:
 • با مصرف مواد رنگی به مرور رنگ گرفته و در فواصلی نیازمند پالیش هستند.
 • هزینه کمتری نسبت به انواع چینی (سرامیکی) دارند.
6بهترین تغذیه برای زنگ تفریح کودکم چیست؟
مهم‌ترین خرابی دندان در کودکان مربوط به نوع تغذیه آنهاست.
استفاده از مواد خوراکی قندی به صورت مکرر (مثلا هر یک ساعت یک بار) میزان پوسیدگی را به شدن افزایش می‌دهد. بهتر است از بیسکوییت‌های شیرین، کیک، کلوچه و ویفر، شیرینی و شکلات و غذاهای فرآوری شده کمتر استفاده شود. استفاده از مواد غذایی چسبنده مثل چیپش که مدت زیادی به دندان‌ها چسبیده باقی می‌مانند پوسیدگی دندان را بسیار افزایش می‌دهند.
انتخاب‌های خوب برای مواد غذایی و میان وعده‌ها از این قرارند:
 • انواع میوه‌های فصل خرد شده
 • پاکت کوچک شیر
 • ساندویچ‌های کوچک و سبک خانگی
 • نان‌های مقوی و سالم دارای سبوس
 • تخم مرغ
 • آجیل و مغزها و دانه‌ها
7پسرم مدادش را می‌جود. آیا این عادت باعث خرابی دندان می‌شود؟
جویدن مداد، جزو عادات مخرب دهانی در کودکان است که باعث سایش در دندان‌های آنها می‌شود. این عادت را باید به محض تشخیص، حذف کرد.
چگونه این عادت را در کودکان از بین ببریم؟
در موارد بسیار زیادی این رفتار کودک ناشی از اضطراب اوست. سعی کنید عوامل استرس‌زا کودک را کشف کنید و با کمک متخصص آرامش را به او باز گردانید. هرگز با عصبانیت و تحقیر با کودک برخورد نکنید. در مورد کودکان بزرگتر مشکل و عوارض آن را برای کودک شرح دهید. می‌توانید با نشان دادن مثال‌های عینی مثل ساییده شدن کف کفشش به او بگویید که دندان‌هایش به مرور ساییده شده و زشت می‌شوند و او مسئول مراقب کردن از دندان‌های خودش است.
یک راهکار عالی برای حذف عادات دهانی استفاده از عروسک‌ها یا آویزهای بزرگتر است. به کودک توضیح دهید این عروسک مسئول یادآوری به توست. هر از گاهی که متوجه نیست و مداد را به سمت دهان می‌برد از او بخواهید با همان دست فعالیت دیگری را انجام دهد مثلا کتابش را جا به جا کند یا لیوان آب را بردارد.
از سیستم پاداش استفاده کنید. مثلا اگر در طی ۱۵ دقیقه مشق نوشتن مداد نجوید به او اجازه بدهید یک بستنی بخرد یا اگر یک روز کامل عادت را ترک کرد ۱۰ دقیقه با تبلتش بازی کند. دقت کنید پاداش‌ها کوچک و مکرر باند و بتوانید آنها را ادامه دهید.
8ارتوندسی بهتر است یا کامپوزیت؟
با توجه به میزان نامنظمی‌های موجود، روابط و اندازه دندان‌ها و فک‌ها دندانپزشک تصمیم می‌گیرد که کدام درمان برای شما تجویز شود. در مواردی که نامنظمی‌های مختصر وجود دارد و روابط دندان‌ها و سایز فک‌ها نرمال است می‌توان از لمینت‌ها استفاده کرد. یکی دیگر از محدودیت‌های ارتودنسی زمان طولانی آن است و افرادی که مشکل زمانی برای جابجا شدن دندان‌ها دارند می‌توانند از لمینت‌ها بهره ببرند.
9دوست دارم دندان‌‌هایم را لمینت کنم اما رنگ‌های خیلی سفید و یخچالی را دوست ندارم. چه کنم؟
هر نوع لمینت دندان (چه کامپوزیتی و چه سرامیکی) را که انتخاب کنید می‌شود این کار را در رنگ‌های مختلف انجام داد. از رنگ طبیعی مشابه دندان‌های خودتان تا رنگ سفید و تا رنگ‌ّای خیلی سفید و یخچالی.
اگر چه توصیه شخصی من همیشه به بیمارنم این است که هر چقدر رنگ طبیعی‌تر باشد زیباتر است و همیشه مد است اما انتخاب رنگ نهایی با نظر بیمار انجام می‌شود.
10ساده ترین روش مسواک زدن چیست؟
برای مسواک زدن خوب ۴ نکته ضروری است:
مسواک نرم
زاویه مسواک با دندان ۴۵ درجه
حرکت‌های مناسب مسواک
دو بار مسواک کامل در شبانه روز: قبل یا بعد صبحانه شب قبل خواب
به اندازه یک نخود از خمیردندان را روی مسواک بگذارید
با زاویه ۴۵ درجه روی دندان‌ها قرار دهید و با حرکات کوتاه و چرخشی دندان‌ها را مسواک بزنید.
هر بار سر مسواک ۲-۳ دندان را می پوشاند. قسمت داخل دندان‌ها که نزدیک زبان است را فراموش نکنید. حرکات جلو و عقب مسواک فقط روی سطح جونده شیاردار دندان مجاز است.
نهایتا روی زبان و کام را تمیز کنید.
WhatsApp