ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان بهترین جایگزین دندان های از دست رفته است. درست مثل دندان های طبیعی خود شما، ایمپلنت یک قسمت ریشه ای در داخل استخوان فک و یک قسمت تاج مانند دارد که داخل دهان دیده می شود.
ایمپلنت دندان یک پایه ی فلزی پیچ مانند از جنس تیتانیوم است که به کمک جراحی داخل استخوان فک کاشته می شود. تیتانیوم بسیار با بدن ما سازگار می باشد. یعنی بدن آن را به عنوان جسم خارجی نمی شناسد و بعد از مدتی کاملا به بدنه فک جوش میخورد. ایمپلنت نیازی به اتکا کردن به دندانهای مجاور ندارد.

قسمت تاجی ایمپلنت از نظر شکل و رنگ مشابه با همان دندان از دست رفته شما جایگزین می شود.

ایمپلنت دندان در حال حاضر یکی از موفق ترین درمانهای دندانپزشکی است و در صورتی که به صورت اصولی انجام شود،در بیشتر از 98% موارد موفقیت آمیز است.

 

 

جایگزین ایمپلنت دندان:

در صورتیکه به هر علتی امکان استفاده از ایمپلنت دندان را ندارید، برای جایگزینی تعداد محدود دندانها می‌توانید از بریج دندان و برای جایگزینی تمام دندانها، از دندان مصنوعی کامل هم استفاده کنید.

 

مراحل ایمپلنت دندان:

1- معاینه وضعیت دندان و استخوان فک: در اولین جلسه درمان، دندانپزشک متخصص ایمپلنت شما را معاینه می‌کند تا مشخص شود که دندان مورد نظر که باید کشیده و جایگزین شود، در چه وضعیتی است. در مواردی که قبلا دندان کشیده شده است، باید معاینات کافی در مورد استخوان ناحیه، بررسی مدت زمان گذشته از کشیدن دندان و فاصله با دندان های مقابل و مجاور انجام شود.

 

2- بررسی با کمک عکس رادیولوژی: حتما برای قراردادن ایمچلنت در ناحیه، حداقل نیاز به دو نوع عکس دندان داریم. یکی نمای کلی تمام دندانها و استخوان که به نام عکس OPG یا پانورامیک معروف است و دیگری CBCT یا عکس تخصصی سه بعدی استخوان فک.

با کمک عکسهای رادیوگرافی، ضخامت و کیفیت استخوان فک بررسی می شود تا اندازه ایمپلنت مناسب تعیین شود و  در صورت لزوم حین جراحی از پیوند استخوان استفاده شود.

 

3- تزریق بی حسی و انجام جراحی:

ایمپلنت در طی یک حراحی با بی حسی کامل درون استخوان فک شما(در محل دندان از دست رفته)جایگزین می شود. پس حین عمل شما هیچ دردی را حس نخواهید کرد .

ابتدا یک برش در لثه ی شما ایجاد می شود و سپس ایمپلنت در استخوان فک قرار داده می شود.

 

در صورتی که دندان قبلی هنوز در محل وجود داشته باشد، ابتدا به آرامی و با هدف حفظ استخوان نگهدارنده خارج می شود  وسپس ارزیابی می شود. اگر میزان و کیفیت استخوان مناسب بود، همان موقع ایمپلنت در محل ریشه دندان قبل گذاشته می شود. اما اگر استخوان کافی نبوده یا عفونت زیادی در محل وجود داشته باشد، قراردهی ایمپلنت دندان، همراه با ریسک است. در این موارد پیوند استخوان انجام می شود و جراحی قراردهی ایمپلنت بعد از 2 تا 6 ماه به صلاحدید جراح انجام می شود.

 

4- بخیه کردن محل جراحی: در این مرحله دو حالت ممکن است. یا روی پیچ ایمپلنت با قطعه ای بسته می شود که شما آن را بعد از جراحی در دهان خود خواهید دید و به آن هیلینگ می گویند.

و یا لثه را روی ایمپلنت آورده و بخیه می زنندو در این حالت شما تا مرحله بعد هیچ پیچی را داخل دهان خود نمی‌بینید. در این صورت دو هفته قبل از انجام روکش، باید با یک جراحی ساده، لثه را برداشته و پیچ ایمپلنت را داخل دهان گذاشت.

 

5- پس از گذشت مدت زمان مناسب از جراحی و اطمینان از جوش خوردن پیچ با استخوان، یک قطعه داخل ایمپلنت بسته می شود که به آن اباتمنت می گویند. اباتمنت شبیه دندان تراش خورده است و زیرسازی روکش نهایی است.

 

6- قالب گبری برای ساخت و تحویل روکش دندان: سپس از اباتمنت و بافتهای ازراف آن قالبگیری انجام می شود و برای ساخت روکش به لابراتوار نهایی فرستاده می شود.

روکش ایمپلنت می تواند از انواع معمولی یا تمام سرامیکی ساخته شود. معمولا برای دندانهای جلو، روکش تمام سرامیکی استفاده میشود تا زیباتر باشد.

 

برای آشنایی با انواع روکش دندان ، این مقاله را بخوانید: انواع روکش دندان

 

 

7- تحویل نهایی روکش دندان: پس از ساخته شدن روکش، دندانپزشک متخصص ایمپلنت آن را روی پایه متصل می کند. روش اتصال ممکن ایت به صورت چسب زدن روکش باشد یا به کمک پیچ داخل ایمپلنت متصل شود.

 

چه مراقبت هایی بعد از ایمپلنت لازم است؟

ایمپلنتی که جایگزین دندان از دست رفته ی شما میشود باید مثل یک دندان ، محکم در داخل استخوان فک تان قرار بگیرد و جوش بخورد.پس لازم است شما یک سری مراقبت هایی را پس از جراحی داشته باشید:

 • گاز جراحی را به آرامی روی ناحیه مورد نظر قرار دهید و بعد از نیم ساعت آن را تعویض کنید.
 • تف کردن بعد از هر نوع جراحی دهان ممنوع است.چون برای بندآمدن خون ریزی دهان،باید در ناحیه مورد نظر لخته  ایجاد شود ولی با تف کردن لخته از دهان خارج می شود و خون ریزی قطع نمی شود. و
 • تا 24 ساعت خونریزی به صورت خونابه طبیعی است.اگر در دهانتان خون جمع شد یا آن را قورت دهید یا با یک دستمال در جلو دهانتان آن را به آرامی خارج کنید.
 • تورم پس از جراحی تا یک هفته طبیعی است که در روز های اول مدام از کمپرس یخ استفاده کنید تا از تورم کاسته شود.
 • ورزش های سبک تا 3 روز و ورزش های سنگین تا یک ماه نباید انجام دهید.
 • در روز جراحی فقط دهان را بشویید و مسواک نزنید تا 3 روز در ناحیه جراحی مسواک نزنید اما بقیه دندان ها را مسواک بزنید تا 2 هفته از دهانشویه استفاده کنید قرص های تجویزی دندانپزشکتان به طور کامل مصرف کنید.
 • برای برقراری بهتر پیوند استخوان فک و ایمپلنت سیگار کشیدن را بهتر است فراموش کنید.در روز جراحی به هیچ عنوان سیگار نکشید چون باعث از بین رفتن لخته و خونریزی می شوذد سعی کنید تا بهبودی کامل سیگار نکشید.
 • خوب استراحت کنید مایعات به مقدار زیاد مصرف کنید تا 24 ساعت مایعات گرم استفاده نکنید.
 • شکستن پسته سربسته انجام کارهای غیر معمول با دندان ها ی طبیعی و ایمپلنت را فراموش کنید.
 • رعایت بهداشت دهان و لثه ها مهم ترین عامل در موفقیت درمان ایمپلنت شما می باشد.
 • بعد از جذب شدن بخیه ها ناحیه را به خوبی مسواک بزنید از دهان شویه استفاده کنید.
 • استفاده از دهانشویه می تواند بوی بدن دهان را کاهش دهدتجمع قارچ و باکتری های مضر اطراف ایمپلنت را کاهش می دهد.
 • پس از قرار دادن قسمت تاجی ایمپلنت نخ دندان حتما استفاده کنید.
 • حتما قبل از شروع جراحی اگر مشکل پزشکی خاصی(خونی،قلبی،پر کاری تیرویید ایمنی تنفسی،افزایش فشار خون،دیابت و یا غیره)دارید حتما دندانپزشکتان را مطلع کنید.
 • اگر دیابت دارید باید حتما با دارو کنترل شود و به خوبی بهداشت دهان را رعایت کنید وگرنه ایمپلنت برای شما درمان موفقی نخواهد بود.
 • اگر سابقه رادیوتراپی یا شیمی درمانی دارید و یا برای درمان پوکی استخوان دارویی را مصرف می کنید،حتما پزشکتان را مطلع کنید.

مراحل ایمپلنت دندان

ابتدا ناحیه جراحی بی حس می شود و شما هیچ دردی را حس نخواهید کرد.یک برش در لثه ایجاد می شود و با ابزار مخصوص محل گذاشتن ایمپلنت در فک با اندازه گیری های دقیقی که در عکس (سی بی سی تی)مشخص است، سوراخ می شود .قسمت ریشه ای ایمپلنت در محل مورد نظر گذاشته می شود.تا با استخوان فک جوش بخورد بعد از حدودا 3 ماه با قالبگیری و انجام چند مرحله روکش ایمپلنت به شما تحویل داده خواهدشد.اگر میزان استخوان در محل گذاشتن ایمپلنت کافی نباشد،در ناحیه پودر استخوان گداشته می شود اگر این میزان کم باشد می تواند همزمان با کاشت ایمپلنت انجام شود اما اگر میزان زیادی استخوان از دست رفته باشد ممکن است به چند ماه بهبودی نیاز باشد.

 

سینوس لیفت

سینوس های فضاهای خالی هستند که در سر و صورت ما قرار دارند و باعث سبک شدن سر و صورت و گرم و مرطوب ساختن هوای تنفس شده میشوند.
2 عدد از این سینوس در بالای دندان های آسیای بزرگ قرار دارد.به مرور زمان که شما دندان های این ناحیه را از دست می دهید،استخوان تحلیل میرود و سینوس ها به پایین گسترش پیدا میکنند و اگر بخواهید در این ناحیه ایمپلنت قرار دهید قبلش باید عمل سینوس لیفت(بالا بردن سینوس) انجام دهید چون سینوس فضای خالی می باشد و درون آن نمی توان ایمپلنت قرار داد علاوه بر آن باعث عفونت سینوس نیز می شود.
این جراحی یک جراحی بسیار متداول و در مطب تحت بی حسی و بدون درد انجام می شود.

 

2 روش متداول جراحی سینوس لیفت وجود دارد:

اگر بنا به تشخیص پزشکتان شما به میزان 3 تا 4 میلی متر استخوان در ناحیه داشته باشید،جراح از روش بسته سینوس لیفت انجام میدهد. یعنی از همان سوراخی که برای قرار دادن ایمپلنت ایجاد کرده استفاده می کند غشای سینوس را بالا میبرد، مواد پودر استخوان را قرار می دهد و یک غشای مصنوعی در ناحیه قرار داده و همزمان ایمپلنت را نیز در ناحیه می گذارد.
چنانچه میزان استخوان شما در ناحیه مورد نظر کم باشد،جراح لثه را برش زده استخوان را سوراخ کرده غشای سینوس را بالا میبرد پودر استخوان را جایگزین کرده و بخیه میزند و 4 تا 6 ماه صبر می کنیم تا بهبودی صورت گرفته و حجم استخوان کافی شود و ایمپلنت را در ناحیه قرار می دهیم
عوارض روش بسته کمتر از باز می باشد اما انجام روش بسته نیازمند دقت بالا تری می باشد.
این جراحی مانند سایر جراحی ها عوارضی مثل درد و تورم دارد که باید تا 48 ساعت از کمپرس یخ استفاده کرده و مسکن و آنتی بیوتیک طبق دستور پزشک استفاده کنید.
کبودی زیر چشم هم اگر ایجاد شود برطرف می شود.

ایمپلنت دندان جلو

دندان های جلو مهم ترین نقش در زیبایی صورت دارند.در اثر ضربه ،عفونت و یا پوسیدگی و عدم مراجعه به دندانپزشک، این دندان ها می توانند از دست رود.
اما خبر خوب این که ایمپلنت های دندانی بهترین جایگزینی دندان های جلو می باشند جوری که کسی جز خود شما متوجه وجود ایمپلنت در دهانتان نمی شود.
اگر شما دندان از دست رفته در ناحیه جلو دارید دندان پزشکتان بررسی های لازم را انجام می دهد شما کافیست یک عکس به نام سی بی سی تی بگیرید و با توجه به آن دندانپزشکتان بررسی های لازم را انجام می دهد.اگر مقدار استخوان در ناحبه کم باشد این مورد توسط پودر استخوان جبران می شود.
پس از تحویل ایمپلنت در همان جلسه یک روکش موقت به شما میدهند که همانطور از اسمش مشخص است موقت است و نباید با آن چیزی را محکم بجوید.

 

برند های ایمپلنت:

امروزه با توجه به محبوبیت ایمپلنت برند های مختلفی از آن در کشور های مختلف داریم.
ایمپلنت های کره ای مقرون به صرفه ترین در ایران هستند.مارک دی او استوم،دنتیس و ایمپلنتینوم از مارک های معروف کره ای هستند.
آمریکا معروف ترین کشور در زمینه تولید ایمپلنت می باشد.انواع مارک های معروف این کشور که در ایران هم استفاده می شود:زیمر بایومت ، تری آی ، بیوهریزونز اینتر لاک بایکان

 

چرا قیمت برندهای مختلف ایمپلنت دندان متفاوت است؟

 

ایمپلنت های سوییسی نیز در کشور ما پر کاربرد هستند:

اشترامن اس ای سی اس پی آی ایده نئو بایوتک
هرچه کیفیت ایمپلنت و اجزای آن بالا تر باشد به شرط رعایت سایر نکات تکنیکی و رعایت بهداشت توسط بیمار طول عمر بیشتری خواهد داشت.

روکش ایمپلنت

روکش ایمپلنت همان قسمت تاجی دندان است که در دهان قایل مشاهده می باشد.به وسیله ی یک وسیله به نام اباتمنت به قسمت ریشه ای که درون فک قرار گرفته است متصل می شود.
ساخته شدن روکش آخرین مرحله از ساخت ایمپلنت است و ایتدا باید قسمت ریشه ای به طور کامل در فک شما جوش بخورد و بعد از دهان قالب گیری می شود و روکش به شما تحویل داده می شود.
جنس روکش ها pfm ،زیرکونیا ،تمام زیر کونیا می باشد .
PFM از جنس یک سری آلیاژ می باشد که روی آن با سرامیک پوشانده شده است در روکش از جنس زیر کونیا ،از زیرکونیا به عنوان آلیاژ استفاده می شود و روی آن با سرامیک یا پرسلن پوشانده می شود.
درروکش تمام زیر کونیا به طور کامل از زیرکونیا استفاده شده است که بهترین استحکام و زیبایی را دارد.

 

بهترین سن برای ایمپلنت دندان

برای ایمپلنت باید رشد فکی تمام شده باشد چون با رشد فک موقعیت ایمپلنت تغییر می کند.
پس به نوعی باید حدودا تا 18 سالگی برای کاشت ایمپلنت صبر کرد.
تا زمانی که فرد حجم استخوان خوبی برای ایمپلنت داشته باشد می توان ایمپلنت گذاشت.

 

ایمپلنت فوری یا یک روزه

در نواحی که ایمپلنت قرار است گذاشته شود به خصوص نواحی قدام ،می توان در همان روز جراحی یک روکش موقت به شما داده شود تا هم زیبایی تامین شود و هم راهکار خوبی برای بعضی افراد که نمی توانند ظاهر بی دندان را تحمل کنند،باشد.
اما این نوع از ایمپلنت یک سری شرایط دارد که حتما باید رعایت شود.

 1.  شما باید لثه سالمی داشته باشید که هیچ گونه جرم و التهابی نداشته باشد.
 2. باید به خوبی بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید.
 3. در ناحیه مورد نظر حجم استخوان کافی داشته باشید.
 4. عادت دندان قروچه نداشته باشید.
 5. تا بهبودی کامل از مصرف دخانیات پرهیز کنید.

طول عمر ایمپلنت

اگر ایمپلنت شما توسط پزشک ماهر و آشنا به اصول ایمپلنت انجام شود و جنس و مارک ایمپلنت قابل قبول باشد و از همه مهم تر شما به خوبی بهداشت را رعایت کنید و بیماری های زمینه ای مثل دیابت نداشته باشید.
عمر ایمپلنت بالای 20 سال خواهد بود.

بازسازی تمام دندان ها توسط ایمپلنت

اگر شما همه ی دندان های فک بالا و پایین خود را کشیده باشید به جز دندان مصنوعی های متحرک می توان با ایمپلنت ها تمام دندان ها را به طور ثابت جایگزین کرد که هم گیر بهتری دارد و هم مانع تحلیل رفتن استخوان فک شما می شود.در این روش ما به حدود 6 تا 8 ایمپلنت در فک بالا و 4 تا 6 ایمپلنت در فک پایین نیاز داریم که دندان ها در فکتان جایگزین می شود یک سری دندان ها هم به این ایمپلنت ها متصل می شود.

اوردنچر

نوعی دست دندان متحرک است که بر تعدادی ایمپلنت سوار می شود بیشتر در فک پایین استفاده می شود که از 2 تا 4 ایمپلنت را می توان در ناحیه قرار داد وبسیار به گیر دست دندان کمک میکند و هم مانع از تحلیل رفتن و ضعیف شدن فک می شود.

عوارض ایمپلنت

عوارض کوتاه مانند مثل درد تورم قرمزی می باشد و عوارض بلند مدت شامل عفونت بافت های اطراف ایمپلنت لق شدن آن ها افتادن روکش ایمپلنت ،شکستن روکش ایمپلنت می باشد.
علاوه بر این ها اگر پزشک شما به طور کامل آشنا با فرایند ایمپلنت گذاری نباشد می تواند در حین گذاشتن ایمپلنت باعث آسیب به ریشه های دندان های مجاور ، اعصاب فک پایین (که به طور موقت و یا دایم می تواند سبب بی حسی و بدحسی لب پایین شود) و سوراخ شدن کف سینوس و یا حفره بینی شود.

 

 

مزایای ایمپلنت

زیبایی و استحکام خوب درست مثل یک دندان طبیعی دارد.باعث حفظ سلامت دندان های کناری ایمپلنت می شود.پوسیده نمی شود اما باید حتما از نخ دندان و مسواک استفاده کنید تا بافت های اطراف آن سالم باشند.

انواع ایمپلنت دندان بر حسب شرایط جراحی

یک مرحله ای در همان روز جراحی بعد از قرار دادن ایمپلنت روی آن یک پیچ بسته میشود که در دهان قابل رویت می باشد که این پیچ در آینده روکش ایمپلنت را به قسمت ریشه آن متصل می کند.
2 مرحله ای پس از قرار دادن ایمپلنت روی ان توسط لثه پوشانده می شود و ایمپلنت در دهان قایبل رویت نمی باشد.و بعد از 3 ماه با یک جراحی بسیار ساده لثه برش می خورد و روی آن پیچ بسته می شود.
استفاده از هر کدام از این 2 روش شرایط خاص خود دارد. و در هر دو روش حتما باید 3 ماه از جراحی گداشته باشد تا بتوان قالب گیری را برای ساخت روکش آغاز کرد.
در روش یک مرحله ای باید مراقب باشیم که ایمپلنت آسیب پذیر تر است چون در دهان قابل مشاهده می باشد.

WhatsApp