جراحی لثه

شاید اسم “جراحی لثه” کمی ترسناک باشد، ولی گاهی بزرگترین کمک برای حفظ دندان شماست!

در این نوشته سعی داریم شما را با یکی از بهترین درمان های دندانپزشکی آشتی بدهیم که اگز نبود،خیلی از افراد دندان هایشان را از دست داده بودند!

جراحی لثه چیست؟

اگر جرم دندان، زمان زیادی باقی بماند و با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن خوب و جرمگیری مناسب برداشته نشود، به تدریج میکروب ها به آن اضافه می شوند و لثه و استخوان را از بین می برند. اگر این ماجرا ادامه پیدا کند، آنقدر استخوان از بین می رود که دیگر نمی تواند دندان را در خود نگه دارد و دندان (که حتی ممکن است سالم و بدون پوسیدگی باشد)، لق می شود و می افتد.

این جرم ها وقتی که سطحی باشند، به راحتی با وسایل جرمگیری برداشته می شوند. اما زمانی که زیاد شوند، لثه را متورم می کنند و با تخریب استخوان فک، به سمت ریشه پیشروی می کنند.

اگر در مراحل اولیه این مشکل تشخیص داده شود، یک برش کوچک در لثه ایجاد می کنیم،به تمام جرمهایی که زیر لثه رفته اند دسترسی پیدا می کنیم و می توانیم آنها را حذف کنیم و از پیشرفت مشکل جلوگیری کنیم. این روش، یک نوع از جراحی لثه است.

برای پیشگیری چه کار باید بکنیم؟

                                                  رعایت بهداشت دهان و  جرم گیری به موقع دندان بسیار کمک می کند.

 

جراحی لثه زیبایی چیست؟

در حالت عادی ، موقعی که لبخند می زنید بهتر است نهایتا 1 یا 2 میلیمتر از لثه های شما دیده شود.شاید شما هم دیده باشید که در بعضی افراد، مقدار زیادی از لثه دیده می شود که به آن Gummy Smile یا لبخند لثه ای می گویند. در این شرایط، کمی از لثه برداشته می شود تا طول دندان ها بلندتر شود و دندان های هم زیباتر دیده شوند. به این عمل لیفت لثه هم می گویند.

روش های درمان لیفت لثه متنوع اند. دندانپزشک می تواند با بررسی شرایط شما، روش مناسب جراحی لثه شما را انتخاب کند.

 

آیا جراحی لثه درد دارد؟

جراحی لثه، نوعی از جراحی است که طیف وسیعی دارد. ممکن است از یک برداشت ساده لثه تا حذف استخوان باشد، که هر کدوم از اینها شرایط خاص خود را دارند. معمولا جراحی لثه زیبایی، ساده است و درد مختصری دارد یا اصلا دردی ندارند. معمولا این درد، طی 24 تا 48 ساعت و با مصرف مسکن از بین می رود.

 

مراقبت های لازم بعد از جراحی:

  • بهداشت دهانتان را به خوبی رعایت کنید. مسواک و نخ دهان و دهانشویه را فراموش نکنید.
  • از دخانیات دوری کنید. مصرف سیگار و قلیان را فراموش نکنید.
  • مراقبت هایی بیشتر را در این مقاله کامل برایتان نوشته ایم.

 

 

WhatsApp